Αρχείο ΕΡΤ: Χρονικό της Εθνικής Αντίστασης (1985)

http://tracker.stigalaria.org/index.php?page=torrents

http://tracker.stigalaria.org/index.php?page=torrents

Ένα πραγματικό διαμάντι – ίσως το καλύτερο που κυκλοφορεί για το θέμα - από τα Αρχεία της ΕΡΤ για την εθνική αντίσταση 1941-1944 με την επιμέλεια γνωστών ιστορικών ( Ν.Σβορώνος – Χ. Φλάισερ και άλλων συντελεστών) παραγωγής 1985.

18 επεισόδια    18Ώρες     4,7Gb

Μιλούν  ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι πρωταγωνιστές των γεγονότων και το χρονικό και ποιοτικό μέγεθος αυτής της δουλειάς πραγματικά δικαιώνουν όσους χαρακτηρίζουν την Εθνική Αντίσταση «νέο ‘21»

- στο αρχείο περιλαμβάνεται ένα αναλυτικό ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΟ με ότι περιλαμβάνεται σε κάθε επεισόδιο (Ποιοι μιλούν, μάχες, γεγονότα)
- στο αρχείο υπάρχει  αυτοτελής κατάλογος όλων όσων δίνουν συνεντεύξεις
- υπάρχει κ αρχείο με  παράθεση προσωπικών απόψεων
- Παρακαλώ επειδή το αρχείο είναι πολύ μεγάλο (4.7Gb) κάντε πράξη τον άγραφο κανόνα του seeding και κρατήστε το στον υπολογιστή σας μέχρι να το δώσετε και εσείς τουλάχιστον μια φορά
- (πλάκα δεν θα έχει να δει κάποιος σε ένα επεισόδιο έναν συγγενή του να μιλάει για όσα έζησε και έκανε?  )

ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ (1985)

Σενάριο: Πέτρος Ανταίος, Αντώνης Βογιάζος
Ιστορική έρευνα: Χάγκεν Φλάϊσερ, Οντέτ Βαρόν, Προκ. Παπαστρατής,
Έρευνα Ιταλίας: Αντόνιο Σολάρο, Αυγή Σολάρο
Αφήγηση: Σοφία Ρούμπου, Χρήστος Τσαγκάς
Ηχοληψία: Νίκος Γλυκιώτης, Πανταζής Φίλιππας, Γιάννης Τσικνής, Τάσης Παλατσιώλης
Μιξάζ: Βαγγέλης Πατέλης, Νίκος Σφέτσας, Δημήτρης Γεωργίου
Θανάσης Νέτας, Έλλη Μαρκοπούλου
Μουσική: Γιώργος Παπαδάκης
Μοντάζ: Μπάμπης Αλέπης, Γιάννης Στεφάνου
Διεύθυνση φωτογραφίας: Λάκης Καλύβας
Διεύθυνση παραγωγής: Άγγελος Κοβότσος
Οργάνωση παραγωγής: Βάσω Καννελοπούλου,Γιώργος Στεργίου
Ιστορικός σύμβουλος: Νίκος Σβορώνος
Σκηνοθεσία: Αντώνης Βογιάζος, Σωτήρης Αναστασιάδης(7ο,10ο ,12ο ,14ο,15ο )

Παραγωγή ΕΤ1 - Τμήμα Επιμορφωτικών Εκπομπών

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

Επεισόδιο 1 - Η Γερμανική εισβολή
Επεισόδιο 2 - Η μάχη της Κρήτης
Επεισόδιο 3 - Αρχίζει η οργανωμένη αντίσταση
Επεισόδιο 4 - Ο μεγάλος Λιμός
Επεισόδιο 5 - Αγώνες στις πόλεις 1942
Επεισόδιο 6 - Αρχίζει ο ένοπλος αγώνας
Επεισόδιο 7 - Φουντώνουν οι αγώνες στις πόλεις
Επεισόδιο 8 - Το αντάρτικο κίνημα στο Α εξάμηνο του 1943
Επεισόδιο 9 - Η συνθηκολόγηση της Ιταλίας κ οι συνέπειές της στην Ελλάδα
Επεισόδιο 10 - Εσωτερικές διαμάχες κάμψη κ αναζωπύρωση του αντάρτικου
Επεισόδιο 11 - Ο μυστικός πόλεμος
Επεισόδιο 12 - Η νεολαία στην Αντίσταση
Επεισόδιο 13 - Η γυναίκα στην Αντίσταση
Επεισόδιο 14 - Η οργανωμένη τρομοκρατία των κατακτητών
Επεισόδιο 15 - Η ελεύθερη Ελλάδα
Επεισόδιο 16 - Η τέχνη στην αντίσταση-Ο αντιστασιακός τύπος
Επεισόδιο 17 - Ο ένοπλος αγώνας το καλοκαίρι του 44
Επεισόδιο 18 - Απελευθέρωση

Επεισόδιο 1ο: Η Γερμανική εισβολή

 Παράδοση Ελληνικού Στρατού στη Μακεδονία - Αντιδράσεις

Θόδωρος Καλίνος – διοικητής Λόχου στα οχυρά Αν. Μακεδονίας

Στέργιος Βαλιούλης – βοηθός υπασπιστή 19ης μεραρχίας (πέθανε στα γυρίσματα κατά τη διάρκεια της αφήγησης)

 Συνεχίζονται οι μάχες στην Πίνδο νικηφόρα – ο αρχιστράτηγος Παπάγος διευθύνει από το Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία

Θρασύβουλος Τσακαλώτος – (στρατηγός) τότε επιτελάρχης του β σώματος στρατού

 Γερμανόφιλοι αξιωματικοί (ιδίως αυτοί που παραδόθηκαν στον Α Παγκόσμιο Πόλεμο και) πιέζουν για συνθηκολόγηση – συμβούλιο μεράρχων – μόνο ο μετέπειτα ΕΛΑΣίτης Σωκράτης Δημάρατος απαιτεί τη συνέχιση του πολέμου)

 Γερμανοί στη Θεσσαλία – Ελληνοβρετανικό συμβούλιο στο Τατόι – Οι στρατηγοί της Ηπείρου ζητούν συνθηκολόγηση – Οι γερμανόφιλοι στρατηγοί Τσολάκογλου, Δεμέστιχας , Μπάκος κ ο Μητροπολίτης Ιωαννίνων Σπυρίδων κινούνται για συνθηκολόγηση

 Ο ταγματάρχης Θανάσης Τζάγκαρης στο συμβούλιο του ΓΕΣ ζητά την έναρξη ανταρτοπόλεμου

Ο Τσολάκογλου συνθηκολογεί.

Βασιλιάς και πρωθυπουργός Τσουδερός φεύγουν για την Κρήτη χωρίς να κάνουν ούτε νύξη συνέχισης του αγώνα. Μάχες στις Θερμοπύλες Βρετανών-Γερμανών

  Ο στρατηγός Αττικο-βοιωτίας Καβράκος ετοιμάζεται να παραδοθεί. Αντιδράσεις στα έμπεδα Ρουφ και Χαϊδαρίου από αντιφασίστες φοιτητές που υπηρετούν εκεί. Πεμπτοφαλαγγίτες και μεταξικοί φοιτητές εκδηλώνονται υπέρ της συνθηκολόγησης και συνεργασίας με τους Γερμανούς.

 Βαγγέλης Καραμιχάλης - (μετέπειτα ΕΛΑΣίτης) φαντάρος

 Γεώργιος Βήχος – παγκόσμιος πρωταθλητής σκοποβολής 1935, 1937

 Απόβαση από Ναύπακτο στην Πάτρα. Αλεξιπτωτιστές στον Ισθμό.

Είσοδος στην έρημη Αθήνα 27-4-1941.Ο στρατηγός Καβράκος παραδίδεται στους Αμπελόκηπους.Η Γερμανική Πρεσβεία στην Αθήνα υποδέχεται με λουλούδια τους κατακτητές. Χαρακτηριστικό πως κατά τη διάρκεια του πολέμου λειτουργούσε κανονικά εκπέμποντας από τους ασυρμάτους της!!!(ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ)

Η Πηνελόπη Δέλτα αυτοκτονεί.

Ορκωμοσία κυβέρνησης Τσολάκογλου.

 Μανώλης Γλέζος – τότε φοιτητής Αν. Εμπορικής

Τάκης Μιχαηλίδης – τότε φοιτητής της Φ.Μ Σχολής

 Πρώτες συμβολικές πράξεις αντίστασης

Αποχώρηση Βρετανών από Πελοπόνησο. 10.000 ξεμένουν.

Η μεταξική φρουρά της Ακροναυπλίας παραδίδει στους Γερμανούς 640 κομμουνιστές κρατούμενους

 Φαντάροι επιστρέφοντας κινητοποιούν τα χωριά τους για τη συλλογή εγκαταλειμμένου πολεμικού υλικού

Γιώργος Παπαδόπουλος – μαχητής Αλβανικού μετώπου

Μιχάλης Ντούσιας (Πρέβεζα) – μαχητής Αλβανικού μετώπου

Νίκος Βένος (Παραμυθιά Ημαθίας) – μαθητής

Θόδωρος Μυλωνάς – μαχητής Αλβανικού μετώπου

Χαρίλαος Τζαφαλιάς – μαχητής Αλβανικού μετώπου

Λέανδρος Βρανούσης (Ιωάννινα) – μαθητής

 Εκδηλώσεις συμπάθειας και φυγάδευσης  Βρετανών. Λουλούδια,τσιγάρα κλπ πετάγονται στα καμιόνια των Άγγλων αιχμαλώτων. Ο Τσολάκογλου εξαγριώνεται.

Παναγιώτης Κανελλόπουλος – τότε αρχηγός Εθνικού Ενωτικού κόμματος

 Τάκης Μιχαηλίδης (για τη Λέλα Καραγιάννη και το δίκτυο φυγάδευσης δεκάδων Εγγλέζων από την Κοκκινιά)

 Εκτελέσεις Ελλήνων που έκρυβαν Άγγλους

 Κυριακή Κράμβη (Κύπρια) – ισόβια  σε Ελλάδα και Γερμανία για φυγάδευση Άγγλων

Ελένη Καμουλάκου (Νότια Λακωνία)

 Εκτέλεση Αγγελικής Σταρόγιαννη στη Νότια Λακωνία για απόκρυψη 3 Άγγλων

 Ο Άγγλος πρεσβευτής προτείνει στην Τουρκία την κατάληψη των νησιών του Αιγαίου!!!Κατάληψη νήσων από τους Γερμανούς.

 

Επεισόδιο 2ο: Η Μάχη της Κρήτης

 Ανδρέας Μανουράς – μάχη Ρεθύμνου

 Στασιάζουν οι Ευέλπιδες στην ιδέα να παραδοθούν παρουσιαζόμενοι στους Γερμανούς. Φυγή για Κρήτη μέσω Γυθείου

 Λευτέρης Μιαούλης – μάχη Μάλεμε (Εύελπις)

Θόδωρος Καλινός – μάχη Προφ.Ηλία Ηρακλείου

 Η μεταξική κυβέρνηση καθυστερεί τη μετάβαση της μεραρχίας Κρητών στο νησί ενώ στις αρχές του πολέμου έχει αφοπλίσει τους Κρήτες με πρόσχημα την ενίσχυση του στρατού στην Πίνδο

 Θρασύβουλος Τσακαλώτος – (στρατηγός) τότε επιτελάρχης του β σώματος στρατού

 Μήνυμα Μιλτιάδη Πορφυρογένη (δραπέτη κομμουνιστή κρητικού ηγέτη από την Κίμωλο) για ενότητα και αγώνα ΠΡΙΝ την εισβολή στην ΕΣΣΔ

Οδομαχίες στο Ηράκλειο

Κυριάκος Σκεπετζής – μάχη Ηρακλείου

Γιάννης Δουρουνδάκης – (χωροφυλακή) μάχη Γαλατά

Μάρκος Πολιουδάκης

 Υποστολή χιτλερικής σημαίας στην Ακρόπολη

 Μανώλης Γλέζος

 Εκτελέσεις αμάχων. Χωριό Αστέρι.

Χωριό Αλικιανός

Χαρίτος Μαυρογένης (ιερέας χωριού Φουρνέ)Λευτέρης Κορακάκης – κάτοικος Αλικιανού (γλίτωσε εκτέλεση)

Γιάννης Μανουσάκης – κάτοικος Αλικιανού

 Χωριό Κάνδανος

Γιάννης Αναστασάκης – κάτοικος

 Χωριό Κοντομαρί.(Οι γνωστές φωτογραφίες των εκτελέσεων)

Βασίλης Ακρωτηριαννάκης - κάτοικος

Αριστείδης Παρασχάκης - κάτοικος

 Επεισόδιο 3ο: Αρχίζει η οργανωμένη αντίσταση

 3 ζώνες κατοχής

 Οι Ιταλοί έχουν τη μεγαλύτερη ζώνη και προωθούν διαμελιστικά σχέδια για αυτόνομο κράτος Βλάχων (επικεφαλής Διαμάντης) και στη Θεσπρωτία για αυτονομία Τσάμηδων και Μπέηδων. Ειδικό καθεστώς στα νησιά του Ιονίου και τη Σάμο.

 Οι Βούλγαροι σε Αν. Μακεδονία και Θράκη δίχως ντουφεκιά

 Πρώτες προ-ΕΑΜικές τοπικές αντιστασιακές ομάδες.

 Άρτα:  Γεράσιμος Μαλτέζος – οργάνωση «Ελλάς-Ελευθερία» - κατώτερος αξιωματικός

Γρεβενά: Θόδωρος Μυλωνάς –  στρατιώτης

Θεσσαλονίκη: Βασίλης Μελίδης - Μακεδονικό Γραφείο ΚΚΕ – οργάνωση «Ελευθερία»

Καλαμάτα: Ευάγγελος Μαχαίρας (αργότερα ΕΛΑΣ πελοποννήσου)

 Δραπετεύουν πολλοί κομμουνιστές εξόριστοι

 Πάνος Δημητρίου – στέλεχος ΟΚΝΕ

Γιώργος Κουτσομάρκος – Τσαριτσάνη – Αν. Θεσσαλία

Αντώνης Γλύκας – «Αντιφασιστική Οργάνωση Χίου»

Νίκος Καλογερόπουλος - «Εθνική Αλληλεγγύη»

Γιώργος Μεσσηνέζης – Αλεξανδρούπολη

Σταύρος Μπίρης – «Μυστικός τύπος Κρήτης»

 Ο στρατηγός Μπάκος προσπαθεί να δημιουργήσει μονάδες Ελλήνων εναντίον των Σοβιετικών. Ο στρ. Τσακαλώτος  αντιδρά.

 Στάθης Γαλανάκης – αντιστασιακή ομάδα Ροδακίνου Κρήτης

 Πρώτα  σαμποτάζ και πρώτες εκτελέσεις στη Θεσσαλονίκη. Αντίποινα στο Καλόκαστρο με απαγχονισμό 13 ατόμων

 Χρήστος Μόσχος – οργ. « Αθανάσιος Διάκος» Κιλκίς

Παναγιώτης Καριοφύλλης – οργ. « Αθανάσιος Διάκος» Λαγκαδάς

 Αντίποινα – Νιγρίτα, καίνε χωριά Άνω και Κάτω Κερδύλια 212 νεκροί άνδρες

                     Κιλκίς ,  καίνε χωριά Κυδωνία, Κλειστό κ Αμπελόφυτο 100 κατοικοι

                    

Πυρπολημένο Χωριό Μεσόβουνο,Πτολεμαϊδας -  165 άνδρες νεκροί 16 έως 60 ετών

 Αλέκος Ιωακειμίδης - αντάρτικο σώμα Πτολεμαϊδας

 Ανατολική Μακεδονία: Απαγόρευση ελληνικής γλώσσας, προσπάθεια εκβουλγαρισμού του πληθυσμού.

   Θάνος Αναγνώστου - (μιλάει για την ηγετική μορφή του πρώιμου αντάρτικου κομμουνιστή Χαμαλίδη)

   Θεόφιλος Μάλλιος – πρώτο αντάρτικο Δράμας

   Βασίλης Παντελεοντίδης – πρώτο αντάρτικο Δράμας

   Πανωραία Παντελεοντίδου

Κλεονίκη Θεοδωρίδου (Αδριανή) – τροφοδοσία πρώτου αντάρτικου Δράμας

 Βίαιη καταστολή με μαζικές δολοφονίες και ακρότητες. Δεκάδες χιλιάδες κάτοικοι εγκαταλείπουν την Δράμα.

 Αθήνα – Ίδρυση του ΕΑΜ

Σταύρος Καννελόπουλος – ιδρυτικό στέλεχος ΕΑΜ

 Ίδρυση ΕΔΕΣ

Κώστας Παπαγιαννάκης – στέλεχος ΕΔΕΣ Αθήνας

 Τάκης Μιχαηλίδης – στέλεχος της ΠΕΑΝ

 

Γιώργος Βήχος – ιδρυτικό μέλος «Εθνικού Κομιτάτου Νέων»

 

Σταύρος Κασιμάτης – στέλεχος της ανεξάρτητης «Κομμουνιστικής Οργάνωσης Πολυτεχνείου»

Κώστας Φίλης – μέλος ΟΚΝΕ

Νίκος Παπαντωνίου – «Στρατιά Σκλαβωμένων Νικητών»

Φώφη Λαζαρίδου - (αργότερα ΕΠΟΝ Αθήνας)

από ... 18/03/2011 5:47 μμ.


Επεισόδιο 4ο: ο μεγάλος Λιμός

 Νίκος Παπαντωνίου – «Στρατιά Σκλαβωμένων Νικητών»

 1 οκά ψωμί ----Απρίλιος 1941        10 δραχμές

                         Σεπτέμβρης 1944 153 εκατομμύρια δραχμές

Γκαζοζέν (αυτοκίνητα με ξύλα), κονσερβοκούτια, δελτίο, διανομή, συσσίτια, δράμια ψωμί

 Λεωνίδας Τζεφρώνης – στέλεχος ΟΚΝΕ

Σταύρος Κασιμάτης – στέλεχος της ανεξάρτητης «Κομμουνιστικής Οργάνωσης Πολυτεχνείου»

Ταμείο Απόρων Φοιτητών

Χρήστος Λάζος – Ε(ργατικό)ΕΑΜ

Γεωργία Δεληγιάννη-Αναστασιάση – (αργότερα ΕΑΜ Λογοτεχνών)

Λευτέρης Δέππος – ΕΔΕΣ Αθήνας

Γιάννης Στεφανίδης – σπουδαστής ΑΣΚΤ μετά μέλος της ΕΠΟΝ (φιλοτέχνησε το σήμα της)

 Μαυραγορίτες

Ο Βρετανικός αποκλεισμός από θαλάσσης στραγγαλίζει τους πολίτες και επιτείνει την πείνα

 Ναυσικά Φλέγκα-Παπαδάκη – αργότερα ΕΠΟΝ Ευρυτανίας

Κώστας Αναστασιάδης – υπεύθυνος συσσιτίων ΕΑΜ Χαροκόπου-Καλλιθέας

 1η ΑΠΕΡΓΙΑ εναντίον της πείνας 14 Απριλίου 1942 οι 3Τατικοί(τηλεφωνητές,ταχυδρομικοί, τηλεγραφικοί). Κεντρικό Ταχυδρομείο

 Κυριάκος Δασκαλάκης – στέλεχος δημοσιοϋπαλληλικού κινήματος

 Γιάννης Λουκόπουλος – στέλεχος δημοσιοϋπαλληλικού κινήματος

 Ο Τσολάκογλού υποχωρεί και η απεργία πέτυχε μετά από 8-10 μέρες. Το BBC υμνεί την απεργία.

2ο καλοκαίρι κατοχής και οι φοιτητές εκδράμουν στις παραλίες: 10% υγιείς, 20% ενεργοί φυματικοί, 30% προφυματικοί, 40% αδενοπαθείς σε εξέταση 2.000

 6 Ιουλίου 1942 Νέες Κινητοποιήσεις σε πορεία στον Υπ. Οικονομικών Γκοτζαμάνη. Μαθητές, φοιτητές, ανάπηροι, ηθοποιοί και λίγοι εργάτες

Σπύρος Λιναρδάτος – ΕΑΜΝ (ΕΑΜ νέων )

 Χρυσοκελαριά Πυλίας- Μεσσηνία: Άρνηση του χωριού να παραδώσει μέρος της σοδειάς, κλιμάκωση και στα γύρω χωριά, συγκέντρωση 3-4.000 αγροτών

 Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – αργότερα καπετάνιος του ΕΛΑΣ

Χαρίλαος Τζαφάλιας – ΕΑΜ Καρδίτσας

 Επεισόδιο 5ο: Αγώνες στις πόλεις 1942

 1η Ιανουαρίου 1942, ο πιο κρύος χειμώνας.Οι Γερμανοί γιορτάζουν στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου σπάζοντας όλες τις προτομές των αγωνιστών του 1821 (φωτογραφία)

 Τούλα Δρακοπούλου – στέλεχος των οργανώσεων «Λεύτερη Νέα» και αργότερα της ΕΠΟΝ

 Πορεία παραμονή της 25ης Μαρτίου με αφετηρία την πλατεία Εξαρχείων στη Σόλωνος

Κώστας Λιναρδάτος – ΕΑΜ Νέων Νομικής

Τάσος Παναγιωτόπουλος – «Ιερή Ταξιαρχία»

Μιχάλης Παπαϊωάννου – «Εθνική Αλληλεγγύη»

 Λεωνίδας Τζεφρώνης – ΕΑΜ Νέων

 Ανατίναξη γραφείων των ΟΕΔΕ και  ΕΣΠΟ – Σεπτέμβρης 1942

Τάκης Μιχαηλίδης – στέλεχος της ΠΕΑΝ

Αντώνης Μυτιληναίος – στέλεχος ΠΕΑΝ

 Πορεία 28ης Οκτωβρίου 1942

 Μίνως Σταυρίδης – υπεύθυνος φάλαγγας εργατοϋπαλλήλων

Σπύρος Πλασκοβίτης – μέλος ΠΕΑΝ

Βιργινία Καλοδίκη – νοσοκόμα ΕΑΜ αναπήρων

Βαγγέλης Σακελλάρης – ΕΑΜ Νέων Θεσσαλονίκης

 Πορεία Δεκέμβρη 1942

 Αργύρης Κουνάδης - ΕΑΜ Νέων Νέας Σμύρνης

Κώστας Λιναρδάτος – ΕΑΜ Νέων

Φώφη Λαζάρου - «Λεύτερη Νέα» (αργότερα ΕΠΟΝ)

 Δολοφονία Μήτσου Κωνσταντινίδη (ΕΑΜ Νέων) από Ιταλούς Μελανοχίτωνες στην πορεία

 Επεισόδιο 6ο: Αρχίζει ο Ένοπλος Αγώνας

 ΕΛΑΣ

Πολύδωρος Δανιηλίδης – υπεύθυνος Κεντρου Στρατ. Αντίστασης του ΚΚΕ

Γιώργος Χουλιάρας (Περικλής) – ιδρυτικό στέλεχος ΕΛΑΣ Ρούμελης

Ηρακλής Πετιμεζάς (Νικήτας) – προσωπικός σύνδεσμος Ναπ. Ζέρβα στην Αθήνα

Χαρ. Κουτσογιαννόπουλος – αρχηγός ομάδας «Προμηθέας-2»

Απόστολος Παπακώστας – οπλαρχηγός ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ

 Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – ΕΛΑΣ Ρούμελης, (αργότερα καπετάνιος 9ης ταξιαρχίας του ΕΛΑΣ)

Πατήρ-Γερμανός – Ανυπόμονος

Βασίλης Πριόβολος (Ερμής) – επικεφαλής αρχηγείου ΕΛΑΣ Ευρυτανίας

Κώστας Κηπουρός – ιδρυτικό στέλεχος  ΕΛΑΣ Ολύμπου

Μήτσος Τασιανόπουλος – αρχηγός αντάρτικου συγκροτήματος Γρεβενών

Θόδωρος Μυλωνάς – στέλεχος αντάρτικου συγκροτήματος Γρεβενών

Γιάννης Καρυοφίλης (Στάθης) – στέλεχος αρχηγείου ΕΛΑΣ Πάϊκου

Γιάννης Δριβολιάρης – κάτοικος/σύνδεσμος ανταρτών Καλιρόης Μεσσηνίας

Νίκος Χρονόπουλος – ομάδα ανταρτών Καλιρόης Μεσσηνίας

Όθων Δριβολιάρης – Καλιρόη

 Ανατίναξη γέφυρας Γοργοποτάμου

 Δημήτρης Δημητρίου (Νικηφόρος) – Διοικητής ομάδας ΕΛΑΣ Παρνασίδας

Στέργιος Βούλγαρης – αντάρτης ΕΟΕΑ

Σπύρος Μπέκιος (Λάμπρος) – Διοικητής ομάδας ΕΛΑΣ στον Γοργοπόταμο

Παντελής Κωτσάκης – ιδρυτικό στέλεχος ΕΟΕΑ

 Η μάχη του Μικρού Χωριού – Αντίποινα – Πυρπόληση, εκτελέσεις περίπου 13 κατοίκων

Παναγιώτης Καρυοφίλης – γιος Γιάννη Καρυοφίλη

Δημήτρης Δερματάς – μέλος εφεδρικού ΕΛΑΣ Μικρού Χωριού

 Επεισόδιο 7ο: Φουντώνουν οι αγώνες στις πόλεις

 23 Φεβρουαρίου 1943 Αμπελόκηποι Ιδρυση ΕΠΟΝ

 Σπύρος Λιναρδάτος – ΕΠΟΝ Αθήνας

 24 Φεβρουαρίου 1943 Διαδήλωση στο Υπ. Εργασίας κατά της επιστράτεψης – Συμμετοχή ΕΛΑΣ Αθήνας για προστασία

 Κώστας Φίλης – μέλος διοίκησης ΕΛΑΣ Πανεπιστημίου

Μίνως Σταυρίδης – οργανωτική επιτροπή ΕΑΜ λαϊκών κινητοποιήσεων

Βιργινία Καλοδίκη – νοσοκόμα ΕΑΜ αναπήρων

Νικηφόρος Βρεττάκος – ΕΑΜ δημοσίων υπαλλήλων

Κυριάκος Δασκαλάκης – μέλος «Κεντρικής Πανυπαλληλικής Επιτροπής»

Γιώργος Σταυρόπουλος – ΕΠΟΝ Λακωνίας

Γιώργος Καφταντζής – ΕΠΟΝ Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Λάμπρος Κυριακίδης – β γραμματέας περιφ. Επιτροπής ΕΑΜ Βέροιας

Κώστας Πολύζος – γραμματέας επιτροπής πόλης  ΕΠΟΝ Πρέβεζας

Άνθιμος Χατζηανθίμου – γραμματέας επιτροπής πόλης ΕΠΟΝ Θεσσαλονίκης

Ευάγγελος Μαχαίρας – καπετάνιος πυροβολαρχίας ΕΛΑΣ Λακωνίας

Θανάσης Μητσόπουλος – ΕΑΜ Κιλκίς

 Μαζική εκτέλεση 106 κρατουμένων ως αντίποινα της ανατίναξης τρένου στη σήραγγα του Κουρνόβου

Πέτρος Πατρέλης – κρατούμενος στρατοπέδου Λάρισας

Αντώνης Φλούντζης – γιατρός στρατοπέδου Λάρισας

Ολυμπία Παπαδούκα – ΕΑΜ Ηθοποιών

24 Ιουλίου 1943 – Γενική Λευκή απεργία αστυνομικών

Απελευθέρωση 57 στελεχών του ΚΚΕ από το Σωτηρία  από τον ΕΛΑΣ Αθήνας και ΕΑΜίτες αστυνομικών

Μιχάλης Κωστόπουλος – γραμματέας ΕΑΜ αστυνομικών

 Ιούνιος 1943 – απίστευτα ογκώδεις πορείες για την επέκταση της Βουλγαρικής ζώνης στην Κεντρική Μακεδονία

 Γιάννης Τριάρχου – ΕΠΟΝ Θεσσαλονίκης

Θόδωρος Σιούτας – ΕΑΜ Έδεσσας

Τάκης Χιωτάκης – ΕΑΜ Βόλου

Κώστας Παπαγιαννάκης – ΕΔΕΣ Αθήνας

 22 Ιουλίου 1943 η μαζικότερη διαδήλωση του ΕΑΜ για τη Μακεδονία. 400.000

 Γιώργος Σταμόπουλος -  ΠΕΑΝ

Μαρία Καρρα – μαθητική ΕΠΟΝ

Μήτσος Παπαθανασόπουλος – ΕΑΜ Αχαϊας

Γιώργος Διαμαντόπουλος – ΕΠΟΝ Πάτρας

από ... 18/03/2011 6:21 μμ.


Επεισόδιο 8ο: Το αντάρτικο κίνημα στο Α εξάμηνο του 1943

 Μάχες σε Σκουλικαριά και Κλειδί Άρτας

 Απόστολος Παπακώστας – οπλαρχηγός ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ

 11-12/2/1943 μάχη στο χωριό Οξύνεια – Θεσσαλίας

                         120 νεκροί 146 αιχμάλωτοι Ιταλοί

 

Τσαγκαράδα Πηλίου :

Μάχη Σνίκοβο – Γρεβενά

Μάχη Βίγλας και Φαρδύκαμπου Σιάτιστας 4-5-6/3/1943

 Αλέκος Ρόσιος (Υψηλάντης) – Διοικητής Εφεδρικών δεκαρχιών ΕΛΑΣ Σιάτιστας

Μάρκος Τσούκρας – καπετάνιος ομάδας Χαρισιάδη

Μήτσος Ζυγούρας (Παλαιολόγου) – διοικητής ομάδας Μπουρίνου

Δημήτρης Τιουκάλιας – μαχητής δεκαρχιών Σιάτιστας

 Επιχείρηση στην Καστοριά

Αχιλλέας Παπαϊωάννου – Διοικητής συγκροτήματος αρχηγείου Γράμμου

 27/3/1943 αιχμαλωσία Ιταλικής φρουράς Φαρσάλων

Ελεύθερες Γρεβενά, Αταλάντη, Καρδίτσα, Καρπενήσι

 Μάχη Παραμυθιάς  ΕΛΑΣ-ΕΔΕΣ

Γεράσιμος Πρίφτης – καπετάνιος 24ου συντάγματος ΕΛΑΣ

 Μάχη Πόρτας Τρικάλων (1η μάχη εκ παρατάξεως με Γερμανούς) 8-9/6/1943

 Μίμης Τάσος (Μπουκουβάλας) – καπετάνιος δυνάμεων ΕΛΑΣ στη μάχη της Πόρτας

Γιώργος Ζαρογιάννης (Καβαλάρης) – Στρατ. Υπεύθυνος δυνάμεων ΕΛΑΣ στη μάχη Πόρτας

Λεωνίδας Παππάς – υπεύθυνος εφεδρικού ΕΛΑΣ

 Κώστας Τσαμαντάνης – μέλος Κ.Ε. ΕΚΚΑ

 Ίδρυση Γενικού Στρατηγείου ΕΛΑΣ με τον Σ. Σαράφη στρατιωτικό αρχηγό

 Μάχη στο Λεόντιο Πελοποννήσου 120 ΕΛΑΣιτών με 300-400Ιταλούς – 26 νεκροί κ 100 τραυματίες Ιταλοί

Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – καπετάνιος 9ης ταξιαρχίας ΕΛΑΣ Πελοποννήσου

 Ανατίναξη τρένου Κούρνοβου

Σπύρος Μπέκιος (Λάμπρος) – καπετάνιος Τάγματος Θανάτου 13ης Μεραρχίας ΕΛΑΣ

 Ενέδρα σε γερμανική αυτοκινητοπομπή (64 φορτηγών) στο Σαραντάπορο100 νεκροί γερμανοί

Θόδωρος Καλίνος (Αμάρμπεης) – Διοικητής Αρχηγείου Βόρειας Θεσσαλίας ΕΛΑΣ

Νίκος Μωράκης – Διοικητής 1ου συγκροτήματος Υπαρχηγείου Αρμάμπεη

 Γενικό σαμποτάζ στον Όλυμπο

Αντώνης Αγγελούλης (Βρατσάνος) – Διοικητής τάγματος μηχανικού Αρχηγείου ΕΛΑΣ Ολύμπου

 Επίθεση αρχηγείου Βάλτου ΕΔΕΣ στη γέφυρα του Αχελώου και σε φάλαγγα παραλιακά

 Εξόντωση φάλαγγας γερμανών στο Αγρίνιο από ΕΛΑΣ Δυτικής Στερεάς 120 νεκροί Γερμανοί

 Επεισόδιο 9ο: Η συνθηκολόγηση της Ιταλίας κ οι συνέπειές της στην Ελλάδα

 Είσοδος ΕΛΑΣ Τρικάλων στην πόλη για συζητήσεις με τους Ιταλούς. Διαπραγματεύσεις στη Λάρισα.

 Βαγγέλης Παπαβασιλείου – Διοικητής 5ου Συν/τος, 1ης Μεραρχίας ΕΛΑΣ

Γιώργος Ζαρογιάννης (Καβαλάρης) – Διοικητής 4ου Συν/τος 1ης Μεραρχίας ΕΛΑΣ

Γιάννης Σιαφλέκης – μέλος επιτροπής πόλης ΕΑΜ Βόλου

Τάκης Χιωτάκης – μέλος ΕΑΜ Μαγνησίας

Κυριάκος Τσακίρης – γραμματέας ΕΠΟΝ Θεσσαλίας

 Μάχη στο Βελεστίνο με ολοκληρωτική εξόντωση γερμανικού τμήματος. Παράδοση μεραρχίας Πινιαρόλο στον ΕΛΑΣ στην Πόρτα Μουζακίου

Δημήτρης Δημητρίου (Νικηφόρος) – καπετάνιος 1/36 Τάγματος ΕΛΑΣ

 Μάχη σε Αράχωβα - Δελφούς με Γερμανούς.

Στάθης Κόμνας – στέλεχος ΕΑΜ Αράχωβας

 Κώστας Τσαμαντάνης – Υπασπιστής συνταγματάρχη Ψαρρού

Γιώργος Κοτσαϊμάνης – ομαδάρχης 2/36 τάγματος ΕΛΑΣ

Ιβο Ντάλλα Κόστα – Ιταλός στρατιώτης

 Πάνος Δημητρίου – κρατούμενος φυλακών Κέρκυρας (αργότερα γραμματέας ΕΠΟΝ Μακεδονίας)

Βιττόριο Μαροκίνι – Ιταλός στρατιώτης

 Κεφαλλονιά : Η μεραρχία Aqui αντιστέκεται στους Γερμανούς

Άμος Πομπολόνι – Διοικητής Ιταλικής πυροβολαρχίας Κεφαλλονιάς

 Σάμος

Γιάννης Ζαφείρης – μέλος αρχηγείου ΕΛΑΣ Σάμου

 Θερμοπύλες

Αλέκος Μυλωνάς – Διοικητής 2/36 τάγματος ΕΛΑΣ

 Μάχη ΕΔΕΣ στο Πέτα της Άρτας

 Απολογισμός Ιταλών: από τους 190.000 Ιταλούς

                                                     18.000 προσχώρησαν στους Γερμανούς

                                                     14.000 εξοντώθηκαν

                                                     16.000 προσχώρησαν στον ΕΛΑΣ

  Οι υπόλοιποι αιχμαλωτίστηκαν.

 

Μίμης Τάσος (Μπουκουβάλας) – καπετάνιος ταξιαρχίας Ιππικού ΕΛΑΣ

 Επεισόδιο 10ο: Εσωτερικές διαμάχες κάμψη κ αναζωπύρωση του αντάρτικου

 Γερμανοί από 75.000 σε 273.000 άνδρες μετά την Ιταλική συνθηκολόγηση

Εχθροπραξίες ΕΛΑΣ ΕΔΕΣ

 Διάσπαση ΕΔΕΣ Αθήνας σε «αντιστασιακούς» και «δοσίλογους».Εκτέλεση Μήτσου Γιαννακόπουλου από δοσίλογους ΕΔΕΣίτες (ομάδα Παρθενίων – 7 άτομα)

 Κώστας Παπαγιαννάκης – ΕΔΕΣ Αθήνας-Πειραιά

Λευτέρης Δέππος – ΕΔΕΣ Αθήνας

 Επιχείρηση Πάνθηρας Γερμανών στην Ήπειρο και τα Τρίκαλα (Περτούλι)

Επιχείρηση στα Δερβενοχώρια Αττικής. Χωριό Πύλη.100 γερμανοί νεκροί, 44 αιχμάλωτοι.

 Βαγγέλης Λιόσης – σύνδεσμος 1/34 τάγματος ΕΛΑΣ

Γιώργος Πέππας (Χρυσόστομος) – ιερέας 2ης μεραρχίας ΕΛΑΣ

 Κρήτη ΕΑΜ-ΕΛΑΣ  ΕΟΚ

 Σταύρος Μπίρης - «Μυστικός Τύπος Κρήτης»

Γιάννης Τσίβης – παγκρήτια επιτροπή ΕΑΜ

 Αν. Μακεδονία

 Στέργιος Βαλούλης – υπασπιστής 26ου συντάγματος ΕΛΑΣ

5/12/43 Μάχη στα βουνά Ζίχνας με Βουλγάρους

Νίκος Χουλιούμης – τάγμα Μποζ-Νταγ (Σερρών) ΕΛΑΣ

Ανδρέας Χρυσαλίδης – αρχηγός ανεξάρτητης αντάρτικης ομάδας

 Δυτική Μακεδονία

 Εξοπλισμός από βουλγάρους (Οχράνα) χωριών σλαβοφώνων πέριξ Καστοριάς

Νοέμβρης 43. Επιθέσεις του ΕΛΑΣ στα χωριά αυτά με σημαντικές επιτυχίες (χωριό Μεσοποταμία Καστοριάς). Επίθεση και κατάληψη στο χωριό Πλατάνια (Έδεσσα) 46 νεκροί αντάρτες του ΕΛΑΣ.

Επίθεση στο χωριό Βλητά (?), Νησί, Καρυδιά κ.α.

 Θανάσης Μητσόπουλος – μέλος διοίκησης 30ου συντάγματος ΕΛΑΣ

Αχιλλέας Παπαϊωάννου – Διοικητής Λόχου 28ου συντάγματος ΕΛΑΣ

 Εχθροπραξίες ΕΛΑΣ ΕΔΕΣ στον Άραχθο.

Ειρηνευτικές συνομιλίες Μυρόφιλου Πλάκας

Αναζωπύρωση αντάρτικου με συνέπεια 113 επιθέσεις σε 113 μέρες.

 Πελοπόννησος

6 Μαρτίου Ντούσια, Κορινθίας  επίθεση ΕΛΑΣ με πολλούς νεκρούς γερμανούς από σύνολο 2000

27 Απριλίου Μολάοι Σπάρτης

Δυρράχιο Μεσσηνίας, Δερβένι Κορινθίας κ.α.

Εκκαθαριστικές επιχειρήσεις στη Βόρεια Πελοπόννησο από Γερμανούς και Ταγματασφαλίτες

 Επίθεση στις 20 Απριλίου στη Γλόγοβα, Μαντινείας.180 γερμανοί νεκροί, 19 αιχμάλωτοι.13 αντάρτες νεκροί

Ανδρέας Παπανδρέου – μέλος διοίκησης λόχου 2/12 Τάγματος ΕΛΑΣ

Χρήστος Φερλελής – λόχος πυροβόλων

 Ο Άρης στην Πελοπόννησο!22 Απριλίου 1944

 Μάχη στο Δερβένι στη σιδηροδρομική γραμμή. Ανατίναξη γέφυρας Δερβενίου από μεταμφιεσμένους ΕΛΑΣίτες.

Κώστας Τέγας – αντιστασιακός όμηρος σε «κλούβα» (τρένο)

Νίκος Κούστας – Διοικητής 2/36 τάγματος ΕΛΑΣ

 22 Φεβρουαρίου 1944 – Ανατίναξη Ταχείας 53 με 1000 Γερμανούς για Ουκρανία από τάγμα μηχανικού Ολύμπου.200 γερμανοί αξιωματικοί και 600 οπλίτες νεκροί (αριθμός υπερβολικός)

Γιώργος Δούλος – υπεύθυνος πληροφοριών εφεδρικού ΕΛΑΣ Ολύμπου

Θανάσης Σιαφάκας – ΕΑΜ Σιδηροδρόμων

Αντώνης Αγγελούλης (Βρατσάνος) – Διοικητής Τάγματος Μηχανικού ΕΛΑΣ Ολύμπου

Τζένη Αριανούτσου – πιτσιρίκα του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ που απασχολούσε τους γερμανούς φρουρούς

 Επεισόδιο 11ο: Ο μυστικός πόλεμος

 Χαρ. Κουτσογιαννόπουλος – αρχηγός ομάδας «Προμηθέας-2»

Ρήγας Ρηγόπουλος – αρχηγός «Ελληνικής Πατριωτικής Εταιρίας»

Ηρακλής Πετιμεζάς – αρχικά ΕΔΕΣ μετά αρχηγός ομάδας «Νικήτας» (50 άτομα)

 Εκτέλεση Νίκου Παλιατσέλα (23) για κατασκοπεία (ασύρματος)  29 Μαίου 1943

 Σύλληψη και εκτέλεση Γεωργίου Ιβάνωφ (πολωνικής καταγωγής) – κολυμβητής Ηρακλή

Αλέκος Λαμπριανίδης – ετεροθαλής αδελφός Ιβάνωφ

 Εκτέλεση απότακτου ταγματάρχη Γιάννη Τσιγάντε – οργάνωση «Μίδας».Εξάρθρωση ομάδας

Σπύρος  Κώτσης – αρχηγός «Μίδα» μετά το θάνατο του Τσιγάντε

 2 Νοεμβρίου 1943 εκτέλεση Αλέξανδρου Καϊρη

 Η φυγάδευση του Κρις Γουντχάουζ από την Αθήνα με το ΕΑΜ

Βαγγέλης Καραμιχάλης

 Ανατίναξη πολεμικού αεροδρομίου Ηρακλείου (12/6/1942) από 4 Γάλλους, 1 Άγγλο και τον

Κώστας Πετράκης – στέλεχος «Αντιφασιστικής Στρατιωτικής Οργάνωσης»

 Ασύρματος στη Λέσβο

 Απόστολος Αποστόλου – νομαρχιακή επιτροπή ΕΑΜ

 Ασύρματος στη Χίο.Εκτέλεση Ιάσονα Καλαμπόκα

Αντώνης Γλύκας – νομαρχιακή επιτροπή ΕΑΜ Χίου

Παναγιώτης Καρασούλης – ασυρματιστής

 Ασύρματος στη Γυάρο. 5/5/1944

Γιώργος Βαλαβάνης

Καίτη Μαραγκού

 Χτυπήματα στα ορυχεία χρωμίου στη Ροδάνη Κοζάνης

 Ανατίναξη 30/5/1944 σιδηροδρομικών γεφυρών Λουτρών και Δικαίων στον Έβρο από ΕΛΑΣ Έβρου και Αμερικανούς

Γιώργος Γκεντσίδης – Διοικητής 1/81 τάγματος ΕΛΑΣ Έβρου

Στέλιος Αθανασίου – σαμποτέρ 81 συντάγματος ΕΛΑΣ

 26/4/1944 Απαγωγή γερμανού στρατηγού Κράιπε στο Ηράκλειο Κρήτης υπό την ΕΟΚ

Μανώλης Πατεράκης

 Επεισόδιο 12ο: Η νεολαία στην Αντίσταση

 Τα πρώτα βήματα – πρώτες οργανώσεις και έντυπα

 Ηλίας Σταβέρης – γραμματέας εργατικού ΕΑΜ Νέων

Γιάννης Στεφανίδης – στέλεχος ΕΠΟΝ ΑΣΚΤ

Γιώργος Καφταντζής – ΕΠΟΝ Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Κώστας Μανωλκίδης – γραμματεία μαθητικού ΕΑΜ Νέων Αθήνας

 Τρόποι οργάνωσης πορειών

 Ξυλοκόπημα μαυραγοριτών από την ΠΕΑΝ

Γιώργος Σταμόπουλος – μέλος ΚΕ της ΠΕΑΝ

 Κώστας Καζολέας – μέλος ΚΕ της «Ιερής Ταξιαρχίας»

Κυριάκος Τσακίρης – «Θεσσαλικός Ιερός Λόχος»

 23 Φεβρουαρίου 1943 Αμπελόκηποι Πλακεντίας 3, Ιδρύεται η ΕΠΟΝ από 10 οργανώσεις

Σε 6 μήνες οργανώθηκαν 200.000 νέοι και νέες. Μετέπειτα γνωστοί καλλιτέχνες και διανοούμενοι μέλη της ΕΠΟΝ. Σύνθημα «ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑΜΕ»

Βασίλης Φρουζές – ΕΠΟΝ Μαγνησίας

Αργύρης Κουνάδης – ΕΠΟΝ  Νέας Σμύρνης

Μανώλης Αναγνωστάκης – Αρχισυντάκτης περιοδικού «Ξεκίνημα»

 Δολοφονία Κωνσταντίνου Ωραιοπούλου

Εκτέλεση Τάκη Βαφίδη

 2.000 ΕΠΟΝίτες  στον ΕΛΑΣ Αθήνας.Το «Κάστρο του Υμηττού» και το «σπίτι της οδού Μπιζανίου» στην Καλλιθέα

 ΑνταρτοΕπονίτικο κίνημα. Μάχη στο χωριό Ασπράγγελι, Ηπείρου. 1300 ΕΠΟΝίτες νεκροί σε όλη την Κατοχή

Δημήτρης Μπατάλας (Βενιαμίν) – μαχητής υποδειγματικού ουλαμού ΕΠΟΝ της ταξιαρχίας ιππικού

 Συγκρότηση «Ιερού Λόχου» (αντίστοιχου της ΕΠΟΝ) προσκείμενου στον ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ

Σωτήρης Τσαμπήρας – μαχητής «Ιερού Λόχου» ΕΟΕΑ

Σύγκρουση στο χωριό Αρχάγγελος Πρεβέζης

 Λέανδρος Βρανούσης – ΕΠΟΝ Ηπείρου

από .... 18/03/2011 6:39 μμ.


Επεισόδιο 4ο: ο μεγάλος Λιμός

 Νίκος Παπαντωνίου – «Στρατιά Σκλαβωμένων Νικητών»

 1 οκά ψωμί ----Απρίλιος 1941        10 δραχμές

                         Σεπτέμβρης 1944 153 εκατομμύρια δραχμές

Γκαζοζέν (αυτοκίνητα με ξύλα), κονσερβοκούτια, δελτίο, διανομή, συσσίτια, δράμια ψωμί

 Λεωνίδας Τζεφρώνης – στέλεχος ΟΚΝΕ

Σταύρος Κασιμάτης – στέλεχος της ανεξάρτητης «Κομμουνιστικής Οργάνωσης Πολυτεχνείου»

Ταμείο Απόρων Φοιτητών

Χρήστος Λάζος – Ε(ργατικό)ΕΑΜ

Γεωργία Δεληγιάννη-Αναστασιάση – (αργότερα ΕΑΜ Λογοτεχνών)

Λευτέρης Δέππος – ΕΔΕΣ Αθήνας

Γιάννης Στεφανίδης – σπουδαστής ΑΣΚΤ μετά μέλος της ΕΠΟΝ (φιλοτέχνησε το σήμα της)

 Μαυραγορίτες

Ο Βρετανικός αποκλεισμός από θαλάσσης στραγγαλίζει τους πολίτες και επιτείνει την πείνα

 Ναυσικά Φλέγκα-Παπαδάκη – αργότερα ΕΠΟΝ Ευρυτανίας

Κώστας Αναστασιάδης – υπεύθυνος συσσιτίων ΕΑΜ Χαροκόπου-Καλλιθέας

  1η ΑΠΕΡΓΙΑ εναντίον της πείνας 14 Απριλίου 1942 οι 3Τατικοί(τηλεφωνητές,ταχυδρομικοί, τηλεγραφικοί). Κεντρικό Ταχυδρομείο

 Κυριάκος Δασκαλάκης – στέλεχος δημοσιοϋπαλληλικού κινήματος

 Γιάννης Λουκόπουλος – στέλεχος δημοσιοϋπαλληλικού κινήματος

 Ο Τσολάκογλού υποχωρεί και η απεργία πέτυχε μετά από 8-10 μέρες. Το BBC υμνεί την απεργία.

2ο καλοκαίρι κατοχής και οι φοιτητές εκδράμουν στις παραλίες: 10% υγιείς, 20% ενεργοί φυματικοί, 30% προφυματικοί, 40% αδενοπαθείς σε εξέταση 2.000

 6 Ιουλίου 1942 Νέες Κινητοποιήσεις σε πορεία στον Υπ. Οικονομικών Γκοτζαμάνη. Μαθητές, φοιτητές, ανάπηροι, ηθοποιοί και λίγοι εργάτες

Σπύρος Λιναρδάτος – ΕΑΜΝ (ΕΑΜ νέων )

 Χρυσοκελαριά Πυλίας- Μεσσηνία: Άρνηση του χωριού να παραδώσει μέρος της σοδειάς, κλιμάκωση και στα γύρω χωριά, συγκέντρωση 3-4.000 αγροτών

 Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – αργότερα καπετάνιος του ΕΛΑΣ

Χαρίλαος Τζαφάλιας – ΕΑΜ Καρδίτσας

 Επεισόδιο 5ο: Αγώνες στις πόλεις 1942

 1η Ιανουαρίου 1942, ο πιο κρύος χειμώνας.Οι Γερμανοί γιορτάζουν στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου σπάζοντας όλες τις προτομές των αγωνιστών του 1821 (φωτογραφία)

 Τούλα Δρακοπούλου – στέλεχος των οργανώσεων «Λεύτερη Νέα» και αργότερα της ΕΠΟΝ

 Πορεία παραμονή της 25ης Μαρτίου με αφετηρία την πλατεία Εξαρχείων στη Σόλωνος

Κώστας Λιναρδάτος – ΕΑΜ Νέων Νομικής

Τάσος Παναγιωτόπουλος – «Ιερή Ταξιαρχία»

Μιχάλης Παπαϊωάννου – «Εθνική Αλληλεγγύη»

 

Λεωνίδας Τζεφρώνης – ΕΑΜ Νέων

 Ανατίναξη γραφείων των ΟΕΔΕ και  ΕΣΠΟ – Σεπτέμβρης 1942

Τάκης Μιχαηλίδης – στέλεχος της ΠΕΑΝ

Αντώνης Μυτιληναίος – στέλεχος ΠΕΑΝ

 Πορεία 28ης Οκτωβρίου 1942

 Μίνως Σταυρίδης – υπεύθυνος φάλαγγας εργατοϋπαλλήλων

Σπύρος Πλασκοβίτης – μέλος ΠΕΑΝ

Βιργινία Καλοδίκη – νοσοκόμα ΕΑΜ αναπήρων

Βαγγέλης Σακελλάρης – ΕΑΜ Νέων Θεσσαλονίκης

 Πορεία Δεκέμβρη 1942

 Αργύρης Κουνάδης - ΕΑΜ Νέων Νέας Σμύρνης

Κώστας Λιναρδάτος – ΕΑΜ Νέων

Φώφη Λαζάρου - «Λεύτερη Νέα» (αργότερα ΕΠΟΝ)

 Δολοφονία Μήτσου Κωνσταντινίδη (ΕΑΜ Νέων) από Ιταλούς Μελανοχίτωνες στην πορεία

 Επεισόδιο 6ο: Αρχίζει ο Ένοπλος Αγώνας

 ΕΛΑΣ

Πολύδωρος Δανιηλίδης – υπεύθυνος Κεντρου Στρατ. Αντίστασης του ΚΚΕ

Γιώργος Χουλιάρας (Περικλής) – ιδρυτικό στέλεχος ΕΛΑΣ Ρούμελης

Ηρακλής Πετιμεζάς (Νικήτας) – προσωπικός σύνδεσμος Ναπ. Ζέρβα στην Αθήνα

Χαρ. Κουτσογιαννόπουλος – αρχηγός ομάδας «Προμηθέας-2»

Απόστολος Παπακώστας – οπλαρχηγός ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ

 Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – ΕΛΑΣ Ρούμελης, (αργότερα καπετάνιος 9ης ταξιαρχίας του ΕΛΑΣ)

Πατήρ-Γερμανός – Ανυπόμονος

Βασίλης Πριόβολος (Ερμής) – επικεφαλής αρχηγείου ΕΛΑΣ Ευρυτανίας

Κώστας Κηπουρός – ιδρυτικό στέλεχος  ΕΛΑΣ Ολύμπου

Μήτσος Τασιανόπουλος – αρχηγός αντάρτικου συγκροτήματος Γρεβενών

Θόδωρος Μυλωνάς – στέλεχος αντάρτικου συγκροτήματος Γρεβενών

Γιάννης Καρυοφίλης (Στάθης) – στέλεχος αρχηγείου ΕΛΑΣ Πάϊκου

Γιάννης Δριβολιάρης – κάτοικος/σύνδεσμος ανταρτών Καλιρόης Μεσσηνίας

Νίκος Χρονόπουλος – ομάδα ανταρτών Καλιρόης Μεσσηνίας

Όθων Δριβολιάρης – Καλιρόη

 Ανατίναξη γέφυρας Γοργοποτάμου

 Δημήτρης Δημητρίου (Νικηφόρος) – Διοικητής ομάδας ΕΛΑΣ Παρνασίδας

Στέργιος Βούλγαρης – αντάρτης ΕΟΕΑ

Σπύρος Μπέκιος (Λάμπρος) – Διοικητής ομάδας ΕΛΑΣ στον Γοργοπόταμο

Παντελής Κωτσάκης – ιδρυτικό στέλεχος ΕΟΕΑ

 Η μάχη του Μικρού Χωριού – Αντίποινα – Πυρπόληση, εκτελέσεις περίπου 13 κατοίκων

Παναγιώτης Καρυοφίλης – γιος Γιάννη Καρυοφίλη

Δημήτρης Δερματάς – μέλος εφεδρικού ΕΛΑΣ Μικρού Χωριού

 Επεισόδιο 7ο: Φουντώνουν οι αγώνες στις πόλεις

 23 Φεβρουαρίου 1943 Αμπελόκηποι Ιδρυση ΕΠΟΝ

 Σπύρος Λιναρδάτος – ΕΠΟΝ Αθήνας

 24 Φεβρουαρίου 1943 Διαδήλωση στο Υπ. Εργασίας κατά της επιστράτεψης – Συμμετοχή ΕΛΑΣ Αθήνας για προστασία

 Κώστας Φίλης – μέλος διοίκησης ΕΛΑΣ Πανεπιστημίου

Μίνως Σταυρίδης – οργανωτική επιτροπή ΕΑΜ λαϊκών κινητοποιήσεων

Βιργινία Καλοδίκη – νοσοκόμα ΕΑΜ αναπήρων

Νικηφόρος Βρεττάκος – ΕΑΜ δημοσίων υπαλλήλων

Κυριάκος Δασκαλάκης – μέλος «Κεντρικής Πανυπαλληλικής Επιτροπής»

Γιώργος Σταυρόπουλος – ΕΠΟΝ Λακωνίας

Γιώργος Καφταντζής – ΕΠΟΝ Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Λάμπρος Κυριακίδης – β γραμματέας περιφ. Επιτροπής ΕΑΜ Βέροιας

Κώστας Πολύζος – γραμματέας επιτροπής πόλης  ΕΠΟΝ Πρέβεζας

Άνθιμος Χατζηανθίμου – γραμματέας επιτροπής πόλης ΕΠΟΝ Θεσσαλονίκης

Ευάγγελος Μαχαίρας – καπετάνιος πυροβολαρχίας ΕΛΑΣ Λακωνίας

Θανάσης Μητσόπουλος – ΕΑΜ Κιλκίς

 Μαζική εκτέλεση 106 κρατουμένων ως αντίποινα της ανατίναξης τρένου στη σήραγγα του Κουρνόβου

Πέτρος Πατρέλης – κρατούμενος στρατοπέδου Λάρισας

Αντώνης Φλούντζης – γιατρός στρατοπέδου Λάρισας

Ολυμπία Παπαδούκα – ΕΑΜ Ηθοποιών

24 Ιουλίου 1943 – Γενική Λευκή απεργία αστυνομικών

Απελευθέρωση 57 στελεχών του ΚΚΕ από το Σωτηρία  από τον ΕΛΑΣ Αθήνας και ΕΑΜίτες αστυνομικών

Μιχάλης Κωστόπουλος – γραμματέας ΕΑΜ αστυνομικών

 Ιούνιος 1943 – απίστευτα ογκώδεις πορείες για την επέκταση της Βουλγαρικής ζώνης στην Κεντρική Μακεδονία

 Γιάννης Τριάρχου – ΕΠΟΝ Θεσσαλονίκης

Θόδωρος Σιούτας – ΕΑΜ Έδεσσας

Τάκης Χιωτάκης – ΕΑΜ Βόλου

Κώστας Παπαγιαννάκης – ΕΔΕΣ Αθήνας

 22 Ιουλίου 1943 η μαζικότερη διαδήλωση του ΕΑΜ για τη Μακεδονία. 400.000

 Γιώργος Σταμόπουλος -  ΠΕΑΝ

Μαρία Καρρα – μαθητική ΕΠΟΝ

Μήτσος Παπαθανασόπουλος – ΕΑΜ Αχαϊας

Γιώργος Διαμαντόπουλος – ΕΠΟΝ Πάτρας

 

από ..... 18/03/2011 6:57 μμ.


Επεισόδιο 13ο: Η γυναίκα στην Αντίσταση

 Ελένη Καμουλάκου – μέλος συμβουλίου ΕΠΟΝ Πελοποννήσου (Γύθειο)

Γυναίκες πολεμούν στη μάχη της Κρήτης

Μαρία Μαυριγιαννάκη – νομαρχ. Επιτροπή Χανίων της «Εθνικής Αλληλεγγύης»

Για την Αικατερίνη Λεβεντάκη από Φουρνέ Χανίων

Χαρίτος Μαυρογένης – ιερέας Φουρνέ Χανίων

 Ίδρυση «Ελεύθερης Νέας» Ιούνιος ’42 με στόχο την απελευθέρωση της χώρας αλλά και τη χειραφέτηση της γυναίκας στα πλαίσια του ΕΑΜ Νέων.Έφτασε τις 7.000 μέλη

Φώφη Λαζάρου – στέλεχος «Ελεύθερης Νέας»

 Γυναικείο τμήμα ΠΕΑΝ αρχές του 1942

Καίτη Δεσύλλα-Χαλικιά – υπεύθυνη γυναικείου τμήματος ΠΕΑΝ Αχαρνών

 Οι γυναίκες στο βουνό

Τούλα Δρακοπούλου

 Για την Βασιλική Σταυροπούλου (γι’ αυτήν γράφτηκε το τραγούδι «Η μάνα του αντάρτη»). Υπεύθυνη της «Εθνικής Αλληλεγγύης» στο χωριό Βασσαράς Λακωνίας. Εκτελέστηκε στις 4/8/44

Δημήτρης Σταυρόπουλος – νομαρχιακή επιτροπή ΕΠΟΝ Λακωνίας

 Αντάρτισσες Γυναίκες

Μαρία Μπέϊκου – καπετάνιος υποδειγματικής διμοιρίας γυναικών της 13ης μεραρχίας του ΕΛΑΣ

Λίζα Θεοδωρίδη-Σωζοπούλου – διοικητής υποδειγματικής διμοιρίας γυναικών της 9ης μεραρχίας του ΕΛΑΣ

Γεωργία Παληγιαννοπούλου - διοικητής υποδειγματικής διμοιρίας γυναικών της 13ης μεραρχίας του ΕΛΑΣ

Πλούσια Λιακάτα – υπεύθυνη πολιτιστικού υποδειγματικής διμοιρίας γυναικών της 13ης μεραρχίας του ΕΛΑΣ

 Για τη Μένη Παπαηλιού «Θύελλα»

 Γυναικεία φυλακή στο Εμπιρίκειο Ίδρυμα

Τούλα Μαχαίρα-Μιχαλακέα – μέλος «Λεύτερης Νέας»

 Γυναίκες στα Γερμανικά στρατόπεδα συγκέντρωσης

Ευγενία Λαμπρινού – μέλος ΕΑΜ Ηθοποιών – κρατούμενη στο στρατόπεδο Ράβενσμπρουκ

Αντώνης Μυτιληναίος – στέλεχος ΠΕΑΝ

 Για τη Λέλα Καραγιάννη

 Για την Ηλέκτρα Αποστόλου

Διδώ Σωτηρίου

 Επεισόδιο 14ο: Η οργανωμένη τρομοκρατία των κατακτητών

 Η αρχή της συλλογικής ευθύνης

 Τριήμερη εξόντωση 3.000 κατοίκων στην Ανατολική Μακεδονία

 «Προληπτικές» ομαδικές εκτελέσεις σε Μεσόβουνο Πτολεμαϊδας και Άνω κ Κάτω Κερδύλλια Νιγρίτας (207 άρρενες νεκροί – γυβαίκες κ παιδιά σε στρατόπεδα συγκέντρωσης). Μαρτυρία ηλικιωμένης

 Τρίλοφο Κατερίνης (13 νεκροί) – υπεύθυνος ο ιερέας της Ευαγγελικής εκκλησίας Βενιαμίν Λόχερ

Παναγιώτης Τερζόπουλος – ΕΑΜ Τρίλοφου

Αιμιλία Παπάζογλου-Στεφανίδη – αδελφή εκτελεσμένων νέων

 Υπολογίζεται πως το 75% του εφημεριακού κλήρου συμμετείχε στην αντίσταση ενώ 140 ιερείς εκτελέστηκαν.

 Πάπα-Τσιτσιρίκος στο Λιτόχωρο καίγεται ζωντανός στο σπίτι του

Στέργιος Τζάτζος – Λιτοχωρίτης, υπεύθυνος δικτύου συνδέσμων 10ης μεραρχίας του ΕΛΑΣ

 Αρχιμανδρίτης Κοζάνης Ιωακείμ Λούλιας

Θωμάς Παγούνης – ΕΑΜ Κοζάνης

 Δίστομο Καλάβρυτα Κομμένο

 154 κάτοικοι νεκροί στη Μουσιοτίτσα Ηπείρου

Χαράλαμπος Κίτσος – κάτοικος Μουσιοτίτσας

 Λιγγιάδες Ιωαννίνων – 85 νεκροί γυναίκες και παιδιά

Αναστασία Φούκα – κάτοικος Λυγγιάδων

 Καλάβρυτα – φωτιά και όλοι οι άνδρες νεκροί.1101 εκτελεσθέντες

Αργύρης Φερλελής – κάτοικος Καλαβρύτων

 Επαρχία Βιάννου (?) Κρήτης 7 χωριά και 700 κάτοικοι νεκροί

318 γυναικόπαιδα στους Πύργους Πτολεμαϊδας ενώ καίγεται για 3η φορά το Μεσόβουνο και 150 γυναικόπαιδα εκτελέστηκαν

Γιώργος Ευγενίδης – κάτοικος Πύργων αντάρτης του 2/16 τάγματος του ΕΛΑΣ

 Τάγματα ασφαλείας δολοφονούν στο Χορτιάτη Θεσσαλονίκης 2/9/44 εκτέλεση 246 κατοίκων

Ελάνη Νανακούδη – κάτοικος Χορτιάτη

 Οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης 65.000 εκτοπισμένοι εξοντώθηκαν

Γιάννης Τριάρχου – ΕΠΟΝ Θεσσαλονίκης

Σολομών Χαουέλ – όμηρος στο Άουσβιτς

 Δημήτρης Μπαλτάς – όμηρος στο Μάουτχάουζεν

 Ιταλικό στρατόπεδο συγκέντρωσης στη Λάρισα όπου κλείστηκαν οι Κρήτες της Αλβανίας εγκλωβισμένοι  της Αθήνας. Πέθαναν πάνω από 600

Αντώνης Φλούντζης – κρατούμενος κ γιατρός στρατοπέδου Λάρισας

 «Καταδότες,τσουβαλάδες, μασκοφόροι και ξυρισμένοι»

Τάσος Παναγιωτόπουλος – ηγετικό στέλεχος «Ιερής Ταξιαρχίας» - συλληφθείς στο μπλόκο Δουργουτίου

 Μπλόκο Κοκκινιάς 17/8/1944 2.000 ταγματασφαλίτες (Πλυτζανόπουλος κ Σγούρος) και 500 Γερμανοί

Δημήτρης Διαμαντίδης – μέλος του ΕΑΜ Κοκκινιάς που πιάστηκε στο μπλόκο

 Στρατόπεδο Χαϊδαρίου – το μεγαλύτερο στρατόπεδο.Προθάλαμος το άνδρο των SS στην οδό Μέρλιν

Γιώργος Βασιλάτος – γραμματέας ΕΠΟΝ Παγκρατίου κρατούμενος στο Χαϊδάρι

 Γιώργος Μπελαβίλας – ομαδάρχης ΕΛΑΣ φοιτητών Αθήνας κρατούμενος στο Χαϊδάρι

 Σκοπευτήριο Καισαριανής – 600 Νεκροί Μάης ‘44

Πρωτομαγιά 44: εκτέλεση των 200 ως αντίποινα της δολοφονίας γερμανού στρατηγού στους Μολάους Σπάρτης

 Κώστας Καζολέας – ηγετικό στέλεχος «Ιερής Ταξιαρχίας» κρατούμενος στη Λάρισα

 Επεισόδιο 15ο: Η ελεύθερη Ελλάδα

 Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – στέλεχος ΕΛΑΣ Ρούμελης – καπετάνιος 9ης  ταξιαρχίας ΕΛΑΣ Πελ/σου

 Κενό εξουσίας – Οι πρώτες επιτροπές λαϊκής αυτοδιοίκησης –αρχικά το αντάρτικο ασκούσε και καθηκοντα Δικαιοσύνης

Μήτσος Τραχάνης – στέλεχος ΚΚΕ Ευρυτανίας

 Δεκέμβρης 42 – Κλειτσός Ευρυτανίας – «Κώδικας Ποσειδώνας» (αρχές λαϊκής αυτοδιοίκησης και δικαιοσύνης ) συντάχθηκε από τα μέλη της τοπικής οργάνωσης του ΚΚΕ με πρωτοβουλία του Γεωργούλα του Μπέικου.

Στέφανος Θάνος – στέλεχος ΚΚΕ Ευρυτανίας

Λουκάς Παυλέτσης – αντιστασιακός, κάτοικος Κλειτσού

  ΕΔΕΣ – «Ελευθέρα Ορεινή Ελλάς» - παρόμοια προβλήματα

 Κώστας Παπαγιαννάκης – ΕΔΕΣ Αθήνας

 Υγεία – Νοσοκομεία

Για πρώτη φορά υποδομές υγείας στα χωριά

Ναυσικά Φλέγκα-Παπαδάκη – ΕΠΟΝ Ευρυτανίας

Σχολεία – Παιδικοί σταθμοί – παιδαγωγικά φροντιστήρια

Τάσος Παπαναστασίου – ΕΠΟΝ Βοιωτίας

 ΠΕΕΑ

1η κυβέρνηση:  Βίνιανη

5μελής                          Πρόεδρος – Ευ. Μπακιρτζής συνταγματάρχης (πρόσφατα αποχωρήσας από ΕΚΚΑ)

                                      Μέλη:          Μ. Μάντακας ,        «   «

                                                           Γ. Σιάντος,              γραμματέας ΚΚΕ

                                                           Η. Τσιριμώκος ,      γραμματέας ΕΛΔ

                                                           Κ. Γαβριηλίδης,      γραμματέας  Αγροτικού κόμματος

 18 Απριλίου 1944 ανασχηματισμός και διεύρυνση από προσωπικότητες εκτός ΕΑΜ (Σβώλος, Αγγελόπουλος, Κόκκαλης και 2 βουλευτές φιλελευθέρων)

 Εκλογές τέλη Απρίλη και στις ελεύθερες και στις κατεχόμενες εκλογές

Γυναίκες ψηφίζουν και εκλέγονται άνω των 18.ΟΙ πρώτες 5 γυναίκες εθνοσύμβουλοι

-         Καίτη Νισσυρίου-Ζεύγου  ---Αθήνα

-         Μαρία Σβώλου                  ---Αθήνα

-         Χρύσα Χατζηβασιλείου     --- Πειραιάς

-         Φωτεινή Φιλλιπίδη            --- Λάρισα

-         Μάχη Μαυροειδή              --- Πελλοπόνησος        

Σταύρος Καννελόπουλος – εθνοσύμβουλος Αθηνών

Ελένη Μπένα – ΕΑΜ Αθήνας

Δημήτρης Πάλλας – εθνοσύμβουλος Σαλαμίνας

Λέανδρος Βρανούσης – εθνοσύμβουλος Ιωαννίνων

 Επεισόδιο 16ο: Η τέχνη στην αντίσταση-ο αντιστασιακός τύπος

 Ροζέ Μιλλιέξ – τότε καθηγητής του Γαλλικού Ινστιτούτου’ συμμετείχε στην ελληνική αντίσταση

Έλλη Αλεξίου – ΕΑΜ Λογοτεχνών

Στον Λιμό του 41-42 έχασαν τη ζωή τους  οι: Ιωάννης Γρυπάρης, Αναστάσης Γρίβας,Γιάννης Αηδονόπουλος, Ναπολέων Λαπαθιώτης (αυτοκτόνησε)

Μέμος Μακρής – υπεύθυνος καλλιτεχνικών οργανώσεων του ΕΑΜ

Πρώτο συσσίτιο για καλλιτέχνες στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Γεωργία Δεληγιάννη-Αναστασιάδη – ΕΑΜ Λογοτεχνών

Η ομάδα της Καλλιθέας (Σκίπης,Αλεξίου,Μαυροειδή-Παπαδάκη,Λαμπρινός,Χατζίδης,Βαλέτας κ.α.)

Ομάδα «Αυγέρη»- προσχώρηση Άγγελου Σικελιανού

Γιώργος Βαλέτας – ΕΑΜ Λογοτεχνών

 Κηδεία Παλαμά – μαζική πατριωτική διαδήλωση

Απαγγέλει ο Σικελιανός: « Ηχείστε οι σάλπιγγες, καμπάνες βροντερές δονείστε σύγγορμη τη χώρα, πέρα ως πέρα…»

 Εκδήλωση για τον Παλαμά στα Ιωάννινα

Λέανδρος Βρανούσης – ΕΠΟΝ Ιωαννίνων

 Παράνομες εκδόσεις - Χαρακτική

Βάσω Κατράκη – μέλος ΕΑΜ εικαστικών καλλιτεχνών

Γιάννης Στεφανίδης – ΕΠΟΝ Καλών Τεχνών

Ασαντούρ Μπαχαριάν – ΕΠΟΝ Καλών Τεχνών

 Οι καλλιτέχνες στις μαχητικές πορείες και σε όλες τις δράσεις

Ασπασία Παπαθανασίου – ΕΑΜ Ηθοποιών

Ολυμπία Παπαδούκα – ΕΑΜ Ηθοποιών

 Συλλαμβάνεται ο Αιμίλιος Βεάκης και η οικογένειά του και πολλοί άλλοι ηθοποιοί

 Πολιτιστικό κίνημα στην Ελεύθερη Ελλάδα

Θίασος «Λαϊκή Σκηνή»

Γιώργος Δήμου

Νικηφόρος Ρώτας – θίασος ΕΠΟΝ Θεσσαλίας

 Κουκλοθέατρο

Νίκος Ακίλογλου

Αλέκος Ξένος – στέλεχος «Θεάτρου του βουνού»

 Ζωγράφοι

Ο Σεμερτζίδης διακοσμεί το σχολείο των Κορυσχάδων όπου συνεδριάζει το Εθνικό Συμβούλιο

 Τραγούδια

Αργύρης Κουνάδης – ΕΠΟΝ Νέας Σμύρνης

Ευάγγελος Μαχαίρας – διοικητής πυροβολαρχίας 8ου συντάγματος του ΕΛΑΣ

 Χωρικοί στήνουν χορό πάνω στα ερείπια του καμένου χωριού τους

 «τα σπίτια σας κι αν κάψαν, κι αν πήραν τα προικιά σας, η ανταρτοσύνη να ‘ν’ καλά και πάλι  είναι δικά σας»

 Παράνομος Τύπος

Διδώ Σωτηρίου – παράνομος ΕΑΜικός τύπος

Γιώργος Βήχος – «Εθνικό Κομιτάτο Νέων»

Θανάσης Τσουπαρόπουλος – Θεσσαλικός αντιστασιακός τύπος (Καρδίτσα)

Ρίζος Μπόκοτας – παράνομος τύπος Θεσσαλίας

 400 παράνομα έντυπα στη Θεσσαλία

 Επεισόδιο 17ο:Ο ένοπλος αγώνας το καλοκαίρι του 44

 Συνάντηση Καϊρου. Διάσκεψη στο Λίβανο. Βαριά ατμόσφαιρα στη διάσκεψη. 2 τα επιχειρήματα των Άγγλων. Η διάλυση του Ψαρρού και το κίνημα στρατού και ναυτικού της Μέσης Ανατολής προς υποστήριξη της ΠΕΕΑ.Εγκλεισμός των κινηματιών στρατιωτών σε στρατόπεδα συγκέντρωσης έως το τέλος του πολέμου

Κώστας Τσαμάντης – υπασπιστής Συνταγματάρχη Δ. Ψαρρού

 Η μάχη της σοδειάς

Μίμης Τάσος (Μπουκουβάλας) – καπετάνιος ταξιαρχίας ιππικού ΕΛΑΣ

 Καταστροφή των μοναδικών 3 ατμομηχανών της Θεσσαλίας

Λάμπρος Σεκλειζιώτης – διοικητής λόχου μηχανικού του 1/38 συντάγματος του ΕΛΑΣ

 Μάχη στη Στυμφαλία Πελοποννήσου

Ηρακλής Τζάθας – καπετάνιος του 2/6 τάγματος του ΕΛΑΣ

Νίκος Γιαννόπουλος – καπετάνιος λόχου πολυβόλων του 6ου Συντ/τος του ΕΛΑΣ

 Αντάρτικο ναυτικό – ΕΛΑΝ

Σαράντης Σπίντζος – διοικητής της 6ης μοίρας του ΕΛΑΝ Χαλκιδικής

Κώστας Γεωργιάδης (Ζαχαρίας) - διοικητής ΕΛΑΝ Κορινθιακού

 Εκκαθαριστικές επιχειρήσεις Γερμανών προετοιμάζοντας την αποχώρησή τους. Οι Άγγλοι σταματούν την τροφοδοσία πυρομαχικών του ΕΛΑΣ

Αλέκος Σακάλης (Πετρόμπεης) – καπετάνιος 2/27 τάγματος ΕΛΑΣ

Μήτσος Ζύγουρας (Παλαιολόγου) – διοικητής 1/27 τάγματος ΕΛΑΣ

 Μάχη στην Αμφιλοχία (αντιπερισπασμός στις επιχειρήσεις)

Νίκος Παπαϊωάννου

 Επίθεση στην Άμφισσα – Υποχώρηση

Οκταμελής Σοβιετική αντιπροσωπεία – καμία βοήθεια σε εφοδιασμό και από αυτούς

 Μάχη στις Καρούτες Άμφισσας – 100 γερμανοί νεκροί και 100 αιχμάλωτοι.28 ΕΛΑΣίτες νεκροί

Λευτέρης Φράγκου – υπασπιστής 5ης ταξιαρχίας ΕΛΑΣ

Θανάσης Αρετούλης (Ήφαιστος) – καπετάνιος διμοιρίας του 2/34 τάγματος του ΕΛΑΣ

 Επαναδραστηριοποίηση ΕΔΕΣ

Μάχη της Μενίνας 17-18/8/44 ΕΔΕΣ 42 γερμανοί και 25 αντάρτες νεκροί

Σωτήρης Τσαμπήρας – μαχητής «Ιερού Λόχου» ΕΟΕΑ

Κώστας Αποστολίδης – πυροβολητής 10ης μεραρχίας ΕΟΕΑ

 Ευχαριστίες Χίτλερ Χίμλερ στον Παπαδόγγονα

 Ο ΕΛΑΣ της Αθήνας

Το σπίτι του Υμηττού – 3 νεκροί ΕΛΑΣίτες

Παναγιώτης Αρώνης – καπετάνιος 1ου τάγματος ΕΛΑΣ Καισαριανής

Μάχη στη Μπιζανίου

 Ανατίναξη τρένων στα στενά του Χαρέμ-χάνι (Έδεσσα) 6/8/1944

Φιλώτας Αδαμίδης (Κατσώνης) – καπετάνιος 2/30 τάγματος ΕΛΑΣ

Χρήστος Μόσχος – καπετάνιος-συντονιστής 16ου και 30ου Συνταγμάτων ΕΛΑΣ

 Μάχη με Βουλγάρους στο Όλατζακ-Πλαταμώνα

 Μάχη Βουρλιά (μεταξύ Τρίπολης-Σπάρτης)

Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – καπετάνιος 9ης  ταξιαρχίας ΕΛΑΣ Πελ/σου

Γιάννης Γραμματικάκης (Αστραπόγιαννος) – διοικητής λόχου 2/8 τάγματος ΕΛΑΣ

Γιώργος Κονταλώνης – διοικητής λόχου 1/8 τάγματος ΕΛΑΣ

 Επεισόδιο 18ο: Απελευθέρωση

 Απελευθέρωση Διδυμοτείχου 28-29η Αυγούστου

Βαγγέλης Αυγίδης – διοικητής διμοιρίας 1/81 τάγματος ΕΛΑΣ

Σταύρος Κουκουβέλας – γραμματέας ΕΠΟΝ Διδυμοτείχου

Φώτης Βλάχος (Φοίβος) – διοικητής 1/81 τάγματος ΕΛΑΣ

 Απελευθέρωση Φερρών

Νίκος Κυτόπουλος – στέλεχος ΕΑΜ Φερρών

 Κατάληψη τανκς σιδηροδρομικής Έβρου

Γιώργος Σιδηράς – ομαδάρχης-πολυβολητής 1/81 τάγματος ΕΛΑΣ

Γιώργος Μεσηνέζης – διοικητής τμήματος ΕΛΑΣ στην επιχείρηση Σουφλίου

Λεωνίδας Τερζούδης – διοικητής 2/81 τάγματος ΕΛΑΣ

 Σουφλί Απελευθέρωση 1/9/1944

Ορεστιάδα 29/8/1944

Κομοτηνή 8/9/44

Ξάνθη 9/9/44

 Αν. Μακεδονία  13-9-1944 τμήματα ΕΛΑΣ μπαίνουν στην Καβάλα

 26/9/1944 Καζέρτα – οι δυνάμεις του ΕΛΑΣ μπαίνουν υπό τη διαταγή του Σκόμπυ και απαγορεύεται η είσοδός τους στην Αθήνα

 Πάτρα

Καλαμάτα 9/9/1944 Μάχη με ταγματασφαλίτες

Γιάννης Μιχαλόπουλος (Ωρίων) – καπετάνιος 9ης  ταξιαρχίας ΕΛΑΣ Πελ/σου

Απελευθέρωση Καλαμάτας 10/9/1944

 Ειρηνική απελευθέρωση Τρίπολης με παρέμβαση Παναγιώτη Καννελόπουλου

Παναγιώτης Καννελόπουλος – υπουργός κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας

Τρίπολη 1/9/1944

 Πάτρα 4/10/1944

 Επίθεση στα Φάρσαλα από το Ιππικό

Μίμης Τάσσος (Μπουκουβάλας) – καπετάνιος ταξιαρχίας ιππικού ΕΛΑΣ

 Επίθεση στο χωριό Ζάκο-μαρί (?)Τρίκαλα

Βασίλης Χρυσόμαλος – διοικητής 2ου τάγματος του 1/38 συντάγματος ΕΛΑΣ

 Μάχη Λαμπούσας στην Εύβοια – Αλιβέρι

Θανάσης Τζάνος – καπετάνιος 3/7 τάγματος ΕΛΑΣ

 Μάχη στη Φιλλιπιάδα  - ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ

Απόστολος Παπακώστας – οπλαρχηγός ΕΔΕΣ-ΕΟΕΑ

 Συμπλοκές μεταξύ ΕΟΕΑ-ΕΔΕΣ και ΕΛΑΣ στην Ήπειρο

 Απελευθέρωση από ΕΟΕΑ της Ηπείρου

21/9/44 Φιλιάτες

22/9/44 Ηγουμενίτσα

23/9/44 Άρτα

12/10/44 Κέρκυρα

15/10/44 Ιωάννινα

 Απελευθέρωση Νήσων εκτός της Μήλου, Ρόδου και Δυτικής Κρήτης

 Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 1944 – Αθήνα

 Μάχη Ηλεκτρικής Κερατσινίου 13/10/1944 (15 νεκροί ΕΛΑΣίτες)

Μίλτος Αλικάκος – διοικητής 4/6 τάγματος ΕΛΑΣ Πειραιά

Αφροδίτη Δισκαδουράκη – γραμματέας καπετάνιου 1/6 τάγματος ΕΛΑΣ Πειραιά

 Θεσσαλία    Στερεά   Κατερίνη Κοζάνη (με μάχη)

 Γερμανοί και Ταγματασφαλίτες στη Θεσσαλονίκη

30 Οκτωβρίου 1944 απελευθέρωση Θεσσαλονίκης

 Φλώρινα 1/11/1944 μάχη 6 ωρών

Μήτσος Ζυγούρας (Παλαιολόγου) – διοικητής 1/27 τάγματος ΕΛΑΣ

 Οχύρωση Γερμανών στα Χανιά – Απελευθέρωση Ηρακλείου

Σήφης Μαυριγιαννάκης – μέλος Κοινής Διοιητικής Επιτροπής ΕΑΜ-ΕΟΚ

 Επίθεση Γερμανών στο χωριό Παναγιά

Μιχάλης Μπολουδάκης – μαχητής 1/14 τάγματος ΕΛΑΣ

Παύλος Μιχελιουδάκης – γραμματέας Κοινής Διοιητικής Επιτροπής ΕΑΜ-ΕΟΚ

 

 

 

 

Προσθέστε περισσότερες πληροφορίες

To μέγιστο μέγεθος των αρχείων είναι 16ΜΒ. Επιτρέπονται όλες οι γνωστές καταλήξεις αρχείων εικόνας,ήχου, βίντεο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Για να υπάρχει η δυνατότα embed ενός video πρέπει να είναι της μορφής mp4 ή ogg.

Νέο! Επιλέξτε ποιά εικόνα θα απεικονίζεται στην αρχή του σχόλιου

Creative Commons License

Όλα τα περιεχόμενα αυτού του δικτυακού τόπου είναι ελεύθερα προς αντιγραφή, διανομή, προβολή και μεταποίηση, αρκεί να συνεχίσουν να διατίθενται, αυτά και τα παράγωγα έργα που πιθανώς προκύψουν, εξίσου ελεύθερα, υπό τους όρους της άδειας χρήσης Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License